O papírové krajce

Co je papírová krajka

Co je papírová krajka

Papírová krajka (také nazývaná pergamano) je výtvarná technika, kterou se za užití různých nástrojů pracuje se speciálním pergamenovým či pauzovacím papírem a ten se tak přetváří na obrázky, přáníčka, záložky a další, třeba i 3D projekty.
Název “pergamano” dala papírové krajce značka Pergamano, která je po dlouhou dobu lídrem na poli papírové krajky. Jejich (a nejen jejich) pomůcky na tvorbu krajek z papíru jsem se rozhodla přinést i vám.


Trocha historie

Kořeny pergamenu sahají až do hluboké historie. Ve 2. století před naším letopočtem se ve městě Pergamon (na území dnešního tureckého města Bergama) rozvinul obchod s pergamenem, tehdy vyráběným z kůže. Po papyru se pak stal výlučným psacím médiem k uchování textu. Ve 14. století ho pak zcela vytlačil papír.

Historie umělecké práce s papírovým pergamenem sahá do 15. – 16. století. V křesťanských kruzích byla základem pro výrobu svatých obrázků či přáníček ke svatému přijímání. Do 16. století bylo tohle umění evropskou doménou, nicméně díky osidlování Jižní Ameriky jej přinesli misionáři a noví obyvatelé i tam. Díky rozvoji knihtisku se význam ručně dělaných přáníček dostává spíše do pozadí, v 18. a 19. století je však opět na vzestupu, stoupá totiž obliba ruční práce. Přáníčka a obrázky se stávají většími, a zejména pod vlivem francouzského romantismu roste obliba květinových ornamentů, bordur, perforování a embossingu.

Dnešní podoby se papírová krajka dočkala v 80. letech minulého století, kdy ji talentovaná Martha Ospina a Tiemen Venema převezli z Kolumbie do Holandska. Tam se po představení v televizi stala hitem. A tak se začala psát novodobá historie papírové krajky svázaná s jejich značkou Pergamano®. V roce 2015 společnost představila systém šablon a dalších pomůcek Groovi®, který zjednodušil a usnadnil cestu všem, kdo chtějí tvořit překrásné obrázky. Také založili Akademii (International Parchment Craft Academy), která učí a sdružuje oficiální lektory této techniky. Společnost Pergamano se před pár lety přesunula z holandských do britských rukou.

International Parchment Craft Academy

Article Source: http://EzineArticles.com/1420606

International Parchment Craft Academy

Article Source: http://EzineArticles.com/1420606

International Parchment Craft Academy

Article Source: http://EzineArticles.com/1420606)Společnost Pergamano se postupem času přesunula z holandských do britských rukou.

Dnes

Dnes je papírová krajka koníčkem, a řekla bych, že ve srovnání s jinými technikami poměrně neznámým.

Mým cílem je toto elegantní umění rozšířit mezi lidi. Jde o úžasný relax s terapeutickými účinky. V naší facebookové skupině najdete různé ženy, maminky na rodičovské dovolené, ženy pracující či v důchodu, ženy hendikepované, všechny nás však spojuje jedno, láska k tvoření.

Papírová krajka nám dává potřebný klid, energii a uspokojení, když se z papíru po několikadenní soustředěné práci vyloupne křehký papírový skvost.

Takový obrázek, přáníčko, záložka nebo i složitější projekt je pak překrásným dárkem pro blízké. Vždyť co je víc, než když jim věnujete něco, co jste tvořili spoustu hodin s myšlenkou na ně, něco, co je tak dokonale elegantní, křehké a krásné?

Pojďte tvořit se mnou, s námi, přidejte se do naší facebookové skupiny.

Ve skupince najdete podporu, potřebné rady, krátká videa, a hlavně radost ze sdílení. Je tam i legrace 🙂

Papírová krajka, také nazývaná pergamano, je výtvarná technika, kterou využitím různých nástrojů přetváříme pergamenový či pauzovací papír na obrázky, přáníčka, záložky a další, třeba i 3D projekty.
Papírnice vám přináší vyzkoušené a ověřené pomůcky na tuto techniku. Vyzkoušejte připravené sady pomůcek a návody, podle kterých můžete hned tvořit. Těším se na vás.

POTŘEBUJETE POMOC?

Telefon: (+420) 777 686 872
E-mail: info@papirnice.cz

 

Akceptuji platby

Made by Berto! and desgined by Bára Vlášková | © 2020 All Rights Reserved