Co je papírová krajka

Papírová krajka (také nazývaná pergamano) je výtvarná technika, kterou se za užití různých nástrojů pracuje se speciálním pergamenovým či pauzovacím papírem a ten se tak přetváří na obrázky, přáníčka, svatební oznámení, darovací obálky na peníze, záložky do knih a třeba i složitější projekty jako jsou zdobná stínítka na lampy, luxusní fotorámečky, vánoční ozdoby nebo velké obrazy k zavěšení na zeď.

Nebudete překvapeni, když vám řeknu, že název “pergamano” souvisí se slovem pergamen, pergamino.

Velmi trefný název si dala i společnost Pergamano, která je po dlouhou dobu lídrem ve výrobě pomůcek na papírovou krajku. Ty jsem se rozhodla vám přinést i k nám do České republiky a na Slovensko.


Trocha historie

Kořeny pergamenu sahají až do hluboké historie. Ve 2. století před naším letopočtem se ve městě Pergamon (na území dnešního tureckého města Bergama) rozvinul obchod s pergamenem, tehdy vyráběným z kůže. Po papyru se pak stal výlučným psacím médiem k uchování textu. Ve 14. století ho pak zcela vytlačil papír.

Historie umělecké práce s papírovým pergamenem sahá do 15. – 16. století. V křesťanských kruzích byla základem pro výrobu svatých obrázků či přáníček ke svatému přijímání. Do 16. století bylo tohle umění evropskou doménou, nicméně díky osidlování Jižní Ameriky jej přinesli misionáři a noví obyvatelé i tam. Díky rozvoji knihtisku se význam ručně dělaných přáníček dostává spíše do pozadí, v 18. a 19. století je však opět na vzestupu, stoupá totiž obliba ruční práce. Přáníčka a obrázky se stávají většími, a zejména pod vlivem francouzského romantismu roste obliba květinových ornamentů, bordur, perforování a embossingu.

Dnešní podoby se papírová krajka dočkala v 80. letech minulého století, kdy ji talentovaná Martha Ospina a Tiemen Venema převezli z Kolumbie do Holandska. Tam se po představení v televizi stala hitem. A tak se začala psát novodobá historie papírové krajky svázaná s jejich značkou Pergamano®. V roce 2015 společnost představila systém šablon a dalších pomůcek Groovi®, který zjednodušil a usnadnil cestu všem, kdo chtějí tvořit překrásné obrázky. Také založili Akademii (International Parchment Craft Academy), která učí a sdružuje oficiální lektory této techniky. Společnost Pergamano se před pár lety přesunula z holandských do britských rukou.

International Parchment Craft Academy

Article Source: http://EzineArticles.com/1420606

International Parchment Craft Academy

Article Source: http://EzineArticles.com/1420606

International Parchment Craft Academy

Article Source: http://EzineArticles.com/1420606)Společnost Pergamano se postupem času přesunula z holandských do britských rukou.

Dnes

Dnes je papírová krajka koníčkem, a řekla bych, že ve srovnání s jinými technikami poměrně neznámým.

Mým cílem je toto elegantní umění rozšířit mezi lidi. Jde o úžasný relax s terapeutickými účinky. V naší facebookové skupině najdete různé ženy, maminky na rodičovské dovolené, ženy pracující či v důchodu, ženy hendikepované, všechny nás však spojuje jedno, láska k tvoření.

Papírová krajka nám dává potřebný klid, energii a uspokojení, když se z papíru po několikadenní soustředěné práci vyloupne křehký papírový skvost.

Takový obrázek, přáníčko, záložka nebo i složitější projekt je pak překrásným dárkem pro blízké. Vždyť co je víc, než když jim věnujete něco, co jste tvořili spoustu hodin s myšlenkou na ně, něco, co je tak dokonale elegantní, křehké a krásné?

Pojďte tvořit se mnou, s námi, přidejte se do naší facebookové skupiny.

Ve skupince najdete podporu, potřebné rady, krátká videa, a hlavně radost ze sdílení. Je tam i legrace 🙂

Papírová krajka, také nazývaná pergamano, je výtvarná technika, kterou využitím různých nástrojů přetváříme pergamenový či pauzovací papír na obrázky, přáníčka, záložky a další, třeba i 3D projekty.
Papírnice vám přináší vyzkoušené a ověřené pomůcky na tuto techniku. Vyzkoušejte připravené sady pomůcek a návody, podle kterých můžete hned tvořit. Těším se na vás.

POTŘEBUJETE POMOC?

Telefon: (+420) 777 686 872
E-mail: info@papirnice.cz

 

Akceptuji platby

Made by Berto! | © 2020 All Rights Reserved