Základní mřížky na papírovou krajku

Jaký je rozdíl mezi diagonální a rovnou mřížkou na papírovou krajku? A jaký mezi jemnou a tou s většími dírkami? Jaké nástroje se hodí pro kterou mřížku? Jsou lepší Pergamano nebo Groovi šablony?

Velkým pomocníkem v papírové krajce jsou mřížky, anglicky grids. Pomocí nich můžeme děrovat i vytlačovat vzory v pauzovacím papíru. To můžeme dělat samozřejmě i bez nich, ale díky mřížkám dosáhneme pravidelnosti vzoru a tím dokonalého vizuálního efektu. Když si pořídíte jednu mřížku diagonální a jednu rovnou, bude to takový krásný základ do vaší sbírky pomůcek a určitě nebudete litovat.

Historie

První Pergamano mřížky (easy grids) vypadaly opravdu jako mřížky z jemných drátků uchycených v plastovém rámu. Přestaly se vyrábět a byly nahrazeny mřížkami, jak je známe dnes (multi grids).

Spolu se starými mřížkami se používaly některé nástroje, které se prodávají ještě dnes, například Triangle (trojúhelník), Diamond (diamant) a Arrow (šipka).

Pergamano easy grid

Dnes

Dnešní mřížky jsou vyráběné buď z nerez oceli nebo akrylátu. Mají formát A4 nebo A5. Hlavními producenty jsou Pergamano/Groovi a PCA (ParchCraft Australia). Já se budu věnovat pomůckám značky Pergamano, o PCA třeba zase někdy jindy.

Pergamano mřížky (Multi Grids) jsou většinou formátu A5, mřížka číslo 28 (rovná s většími dírkami) je A4.

Druhy mřížek

Podle jemnosti dírkování rozlišujeme mřížky jemné a s většími dírkami (bold) – podle nich použijeme také nástroje. Menší do jemnější mřížky, silnější do silnější mřížky.

Podle uspořádání dírek v mřížce rozlišujeme mřížky diagonální a vertikální.

Rovné mřížky mají dírky uspořádané horizontálně a vertikálně kolmo na sebe (90°), diagonální mají dírky posunuté v 60° úhlu.

Základní Pergamano mřížky jsou tyto:

 

Tahák

 

Rovná mřížka: dírky rozmístěné v obou směrech do kříže

Rovná mřížka a vzorek na ní vytvořený

Diagonální mřížka: dírky rozmístěné cik cak

Diagonální mřížka a vzorek na ní vytvořený

TIP: Pokud s papírovou krajkou začínáte, pořiďte si nejprve mřížky a nástroje na větší dírkování (značené v angličtině BOLD).

 

Mezi mřížky řadíme nejen ty s pouhými tečkami, ale i ty se vzory. O těch ale v některém z dalších článků. Pokud chcete vidět všechny mřížky, které mám v nabídce, mrkněte sem.

Tak, teorii už znáte. Jdeme makat 😊

Pokud chcete práci s mřížkami a šablonami vidět, hledejte ve videích na YouTube nebo si kupte můj kurz Základy papírové krajky. Tam vám ukážu nejen práci s mřížkami a šablonami, ale seznámím vás se vším, co jsem se za ty roky o papírové krajce naučila.

A nezapomeňte, že pokud budete chtít s něčím poradit, pomoci, jsem tu pro vás. 😊

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *