Jaký je rozdíl mezi diagonální a rovnou mřížkou na papírovou krajku? A jaký mezi jemnou a tou s většími dírkami? Jaké nástroje se hodí pro kterou mřížku? Jsou lepší Pergamano nebo Groovi šablony?
Velkým pomocníkem v papírové krajce jsou mřížky, anglicky grids. Pomocí nich můžeme děrovat i vytlačovat vzory v pauzovacím papíru. To můžeme dělat samozřejmě i bez nich, ale díky mřížkám dosáhneme pravidelnosti vzoru a tím dokonalého vizuálního efektu. Když si pořídíte jednu mřížku diagonální a jednu rovnou, bude to takový krásný základ do vaší sbírky pomůcek a určitě nebudete litovat.

Historie
První Pergamano mřížky (easy grids) vypadaly opravdu jako mřížky z jemných drátků uchycených v plastovém rámu. Přestaly se vyrábět a byly nahrazeny mřížkami, jak je známe dnes (multi grids).
Spolu se starými mřížkami se používaly některé nástroje, které se prodávají ještě dnes, například Triangle (trojúhelník), Diamond (diamant) a Arrow (šipka).

Dnes
Dnešní mřížky jsou vyráběné buď z nerez oceli nebo akrylátu. Mají formát A4 nebo A5. Hlavními producenty jsou Pergamano/Groovi a PCA (ParchCraft Australia). Já se budu věnovat pomůckám značky Pergamano, o PCA třeba zase někdy jindy.
Pergamano mřížky (Multi Grids) jsou většinou formátu A5, mřížka číslo 28 (rovná s většími dírkami) je A4.
Druhy mřížek
Podle jemnosti dírkování rozlišujeme mřížky jemné a s většími dírkami (bold) – podle nich použijeme také nástroje. Menší do jemnější mřížky, silnější do silnější mřížky.
- Pro jemnější mřížku se tak budou hodit například menší kulička Groovi tyčinky 0,8 – 1,3 mm či Pergamano kulička 1 mm. Z jehel pak 1jehla, 2jehla či 4jehla slabá.
- Pro mřížku s většími dírkami (označovanou jako BOLD) se nejlépe hodí větší kulička Groovi tyčinky 0,8 – 1,3 mm nebo Pergamano kulička 1 mm a 1,5 mm (já doporučuji 1,3mm nebo 1,5mm kuličku, ale vyzkoušejte sama). Z jehel se pak hodí 1jehla, 2jehla a 4jehla silná.
Podle uspořádání dírek v mřížce rozlišujeme mřížky diagonální a vertikální.
Rovné mřížky mají dírky uspořádané horizontálně a vertikálně kolmo na sebe (90°), diagonální mají dírky posunuté v 60° úhlu.
Základní Pergamano mřížky jsou tyto:
- diagonální mřížka s velkými dírkami – číslo 19. Bohužel už se neprodává, její místo zastoupila akrylátová Groovi mřížka diagonální, či tahle její A4 podoba,
- diagonální mřížka s jemným dírkováním – číslo 24, má i Groovi obdobu,
- rovná mřížka s velkými dírkami – mřížka číslo 28, menší alternativou je Groovi A5 mřížka,
- rovná mřížka s jemným dírkováním – mřížka číslo 4.
Tahák
Rovná mřížka: dírky rozmístěné v obou směrech do kříže

Rovná mřížka a vzorek na ní vytvořený
Diagonální mřížka: dírky rozmístěné cik cak

Diagonální mřížka a vzorek na ní vytvořený
TIP: Pokud s papírovou krajkou začínáte, pořiďte si nejprve mřížky a nástroje na větší dírkování (značené v angličtině BOLD).
Mezi mřížky řadíme nejen ty s pouhými tečkami, ale i ty se vzory. O těch ale v některém z dalších článků. Pokud chcete vidět všechny mřížky, které mám v nabídce, mrkněte sem.
Tak, teorii už znáte. Jdeme makat 😊
Pokud chcete práci s mřížkami a šablonami vidět, hledejte ve videích na YouTube nebo si kupte můj kurz Základy papírové krajky. Tam vám ukážu nejen práci s mřížkami a šablonami, ale seznámím vás se vším, co jsem se za ty roky o papírové krajce naučila.
A nezapomeňte, že pokud budete chtít s něčím poradit, pomoci, jsem tu pro vás. 😊
Nejnovější komentáře