Všechny jsme tam byly. Nebo budeme, věřte mi. Když se seznamujeme s novou technikou, jsme často natěšené, spěcháme a zákonitě děláme chyby. Já tady popíšu asi ty nejčastější. Dokonce se můžete pobavit i obrázky, kterými jsem začínala (foto nahoře). 🙂
1. Špatný výběr papíru
Budu stručná. Na papírovou krajku je nejlepší pauzovací či pergamenový papír o gramáži 150 g/m2. Je možné pracovat i na papíru slabším, u něj je však riziko, že se bude trhat (práce je tedy mnohem delikátnější, musíme velmi opatrně), či silnějším, který má zase sklon k lámání a praskání.
2. Nevhodně vybraný nástroj na vytlačování
Na větší plochy správně používáme větší vytlačovací nástroj. Stínujeme v mnoha vrstvách, vícero směry, opatrně, na pauzovací papír nikdy netlačíme. Další chybou je, že použijeme nástroj příliš velký na vytlačovanou plochu. Představte si, že vytlačujete 3 mm širokou plochu a použijeme na to 3 mm vytlačovací tyčinku. Vytlačená plocha nebude působit dobře, stínování a obrysy budou rozmazané, neostré.
3. Příliš velký tlak na papír
Papír nedřete, netlačte. Odměnil by se vám zvlněním nebo dokonce trhlinami či dírami. Je lepší jet po stejném místě papíru nástrojem několikrát než pouze jednou.
4. Nespěchat! Papír má rád odpočinek
Ano, čtete dobře. Mnoho zkušených “krajkářek” má rozděláno více projektů najednou. Ty obrázky, na kterých právě nepracujete, vložte mezi listy Dobrého vojáka Švejka nebo jiné dobré klasiky. 🙂
6. Vlhké ruce
Čisté ruce jsou pro práci s papírem samozřejmostí. Ale ani pot, který se vám na rukou tvoří během práce, nedělá ‘pauzáku’ dobře. Proto si ruku podkládáme ubrouskem, pijákem nebo jinou vhodnou podložkou.
6. Vydřené obrysy
Netlačte příliš a moc brzy nebo se vám papír zvlní, navíc hodně vytlačený obrys už nikdy nezjemníte. Vytlačujte jemně, po vrstvách. Čím víc vrstev a jemnější stínování, tím krásnější obrázek vás na konci čeká. Až na konci pak použijte ty nejjemnější nástroje na dokreslení detailů.
7. Špatně vytvořené dírky pro stříhání
Dírky pro stříhání musí být ve stejné vzdálenosti od sebe. Pokud tomu tak není, dopadne váš obrázek asi jako ty, které jsem na začátku dělala já (viz foto výše). Zoubky jsou nepravidelné, nehezké. Proto je dobré používat mřížku a/nebo dvojjehlu. Dírky musí být také dostatečně veliké na to, aby vám do nich dobře zajely špičky nůžek. Proto před stříháním ještě jednou perforujeme tam, kde jsme dírky dělaly už jednou.
Stříhání je velmi důležitá část papírové krajky a chce hodně a hodně cvičení.
8. Sebelepší nástroje neošidí techniku
Můžete mít nejlepší či nejdražší pomůcky, ale pokud nezvládnete základní techniky embossingu, práci s jehlami či stříhání, váš obrázek nebude nikdy to, co by být mohl.
Cvičte, zdokonalujte se a když budete trpělivé, dočkáte se krásy, která bere za srdce. Přeji vám, ať se dílo daří. 🙂
Pokud chcete jednotlivé techniky užité v papírové krajce vidět, hledejte ve videích na YouTube nebo si kupte můj kurz Základy papírové krajky. Tam vám ukážu nejen práci s mřížkami a šablonami, ale seznámím vás se vším, co jsem se za ty roky o papírové krajce naučila.
A nezapomeňte, že pokud budete chtít s něčím poradit, pomoci, jsem tu pro vás. 😊
Zdravím Ilonko a děkuji za návod na lepení, dělám krajku dlouho, hlavně přání a lepení je pro mě stále problém, teď používám 3 mm oboustrannou lepící pásku a dá mi to vždy zabrat. Přeji Vám krásný den
Jaruško, ty začátky jsou někdy krušné, ale teď už se některým svým chybám fakt směju a říkám si, co jsem vyváděla 🙂
Dobry den cim prosim slept obalku z pauzaku ( pergamano)??